تبلیغات
امیرحسین بلاگ

نوشته ای از یک دوست که بسیار قابل تامل دیدم! لطفآ زمان بگذارید و بخونید:

واقعه (ایونت)، از دیدگاه‌‌ «الن بدیو»:
شاید واژه واقعه بهترین انتخاب برای برابر «ایونت» انگلیسی نباشد. اما بر اساس سطور پیش رو انتخاب واقعه به جهت تفاوت اساسی رخداد و واقعه و پیش آمد و غیره است. بدیو فرمولی فلسفی برای درک حقیقت بیان می کند. پایه ای ترین اصل درباره حقیقت برای وی بسیار ساده است: حقیقت قرار است نو باشد. چرا؟ ...چون اگر نو نباشد تکرار است، اگر تکرار است پس تا کنون بیان شده و اگر کارآمد بود مشکلات حل شده بود. پس اگر باید تازه و نو باشد قرار است همیشه نو بماند. چیست آن امر تازه ای که هیچ گاه تازگی اش را از دست نمی دهد؟ پیش از این می توان به این پرداخت که چه اوامری تازه نمی مانند؟ از آن جمله اند تمامی فرمول های از پیش تعیین کننده، اخلاقی، قضاوت کننده و اوامری که درون خویش ذات نو شونده ندارند. پیش از پیچیده شدن بیشتر با مثالی از بدیو ادامه می دهم:

«همیشه عاشقت می مانم» جمله ایست که اگر تا حالا عاشق بوده اید یا اگر کسی عاشقتان بوده است محتمل به معشوق خویش گفته اید. آیا این گزاره حقیقت است؟ گزاره پیش رو رخدادی است بین شما و شخص مقابلتان. ممکن است بعد از اعلام این گزاره سال های سال به منوال عاشق و معشوقی ادامه پیدا کند تا مرگ شما را از هم بگسلد. ممکن است فردا یا روزی دعوا کنید، این رابطه تمام شود یا پس از فراز و نشیب شکلی تازه به خود گرفته و ادامه پیدا کند.

بدیو از بحث درباره گزاره پیش رو فراتر رفته و گزاره را اتفاقی می بیند برای واقعه ای در پیش رو. واقعه ای که در آن «دو» شخص آینده ای را پیش بینی کرده اند. آینده ای مبتنی بر عشقشان به هم. اینگونه از نظر وی حقیقت این عشق این جمله نیست. بل «سازماندهی» امکانات به وجود آمده با بیان گزاره پیش رو واقعه ای را پیش می آورد که حاوی حقیقت عشق ایشان است. درک هر طرف از این عشق محدود و منوط به شخصیت و دریافت شخصی و شرایط شخص است. هر کس به اندازه ای از این حقیقت شکل گرفته درک خواهد کرد و اساسا هیچ گاه پیش بینی و آینده دور (در این مورد یکی شدن دو عاشق) پیش نخواهد آمد. بدیو نکته ای دیگر را نیز روشن می نماید. دیدن نقطه نهایی در هر واقعه فاجعه است. روزی که در تصوراتت زندگی خویش را بی معشوق قابل تصور می دانی روزی است که آن واقعه ی عشقی حداقل از سوی تو به پایان رسیده است. به کتابخانه ای منتقل شده و اگر ادامه دهی یا در حال تکراری (در نتیجه خالی از حقیقت) یا واقعه ای تازه بر اساس رخدادی تازه شکل داده ای.

انقلاب می شصت و هشت به خودی خود حقیقت تازه سیاسی و اجتماعی ای تولید نکرده است. زنان و مردانی که پس از این رخداد دست به «سازمان دهی» (یا سامان دهی) امکانات مشتق از این رخداد زده اند حقیقتی جدید در ساحت سیاسی و اجتماعی فرانسه زده اند. از آن رو که این امر وفا دار به شرایط واقعه بوده (تازه بودن. بین دو یا بیش از دو نفر بودن. با آینده بینی اما نه با پایان بینی) در ذات خویش نو شونده مانده و پژواک آن به اروپا و جهان نیز رسیده است.

می توان فرمول واقعه بدیو را برای زندگی هنری و فلسفی و علمی و غیره نیز به کار برد. فیزیک به دنبال کشف حقایق جدید فیزیکی است. فیزیک دانی که به واقعه وفا دار است فرمول جدید فیزیکی می سازد. فیزیک دان وفادار به واقعه اساسا به دنبال امر نو است نه به دنبال تکرار. فیزیک قانونمند است اما قانونی آمر به قوانین فیزیک موجود نیست.

می توان مثال ها را ادامه داد. در زندگی هنری نقاش چکه ای رنگ روی بوم رخدادی است و سازماندهی آن قطره از طرف نقاش خلق حقیقتی جدید است و لحظه ای که نقاش می داند با ضربه قلمی دیگر نقاشی به اتمام خواهد رسید حقیقت آن نقاشی به پایان رسیده و با وجود اینکه آن نقاشی هم از دستاوردهای آن نقاش در درک حقیقت شخصی وی است اما خود حقیقت نیست.

همه این مثال ها را زدم برای رسیدن به واقعه اجتماعی سیاسی کنونی ایران. چه فرمول حقیقت بدیو را بشناسیم چه نه این راهی بوده که در تاریخ معاصر خویش پی گرفته ایم. به سادگی قابل مشاهده است اختگی همه جنبش هایی که از روز اول به دنبال روز آخر بوده اند. به سادگی قابل مشاهده است پرباری و سازندگی همه جنبش هایی که مشارکت ذات اصلی آن بوده است. به سادگی قابل مشاهده است که امروز ایرانیان بر ویرانه های انقلاب های متعددی می زیند و با دست دراز کردن می توانند از آجر ها و سنگ های باقی مانده از آن انقلاب ها سازندگی کنند. تنها یک امر است که شخصا امیدوارم تعداد بیشتری به آن دست بزنند: سازمان دهی امکانات موجود برای پیش برد حقیقت سیاسی و اجتماعی امروز ایران.

شاید بهتر باشد رای دهیم. شاید پنجاه سال دیگر به این نتیجه برسیم که امروز اشتباه می کنند کسانی که رای می دهند. ولی یک نکته بی شک درست است: کسی که در جهت پیش برد واقعه سیاسی و اجتماعی ما منفعل است نقش سازنده ای ندارد.

سام. س


نظرات () نویسنده: شهاب کاظمی سه شنبه 28 خرداد 1392 - 10:26 ب.ظ

آخرین مطالب

» خبر داغ داغ داغ!!!!!!! ( پنجشنبه 28 شهریور 1392 )
» عکس امیرحسین ( پنجشنبه 28 شهریور 1392 )
» دانلود آلبوم جدید امیر تتلو به نام تتلیتی+دانلود تکی آهنگ ها ( یکشنبه 3 شهریور 1392 )
» عکس های امیر حسین ( یکشنبه 6 مرداد 1392 )
» دانلود آهنگ بهزاد لیتو وسیجل و سامی بیگی به نام فوق العاده با سه ورژن متفاوت+ترانه آهنگ ( یکشنبه 6 مرداد 1392 )
» پست ثابت ( یکشنبه 6 مرداد 1392 )
» .:تـــــــــــولــــــــــــــد:. ( چهارشنبه 2 مرداد 1392 )
» دانلود نرم افزار شعر یادت نره در آندروید ( چهارشنبه 19 تیر 1392 )
» دانلود موزیک ویدئو جدید و فوق العاده زیبای فریمن و صبا به نام امشب ( دوشنبه 17 تیر 1392 )
» دانلود آهنگ جدید و بسیار زیبای فریمن بهمراه صبا به نام امشب ( دوشنبه 17 تیر 1392 )
» مراسم عقد فرزاد حسنی با آزاده نامداری ( سه شنبه 11 تیر 1392 )
» مجموعه ترول های آکادمی ( سه شنبه 11 تیر 1392 )
» ادامه عکس های مادام توسو(2) ( جمعه 7 تیر 1392 )
» موزه مادام توسو ( جمعه 7 تیر 1392 )
» عروسک های دیدنی یک هنرمند فیلیپینی ( جمعه 7 تیر 1392 )
 

نظرسنجی

به نظر شما برنده حقیقی آکادمی موسیقی گوگوش 2013 چه کسی است؟ADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما